FJFI_057 PRAKTIKUM Z RADIOANALYTICKÝCH METOD

Fakulta / ústav: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
Způsob výuky: Laboratoře
Způsob ukončení - upřesnění: Klasifikovaný zápočet
Lektor: doc. Ing. Mojmír Němec, Ph.D. (mojmir.nemec@fjfi.cvut.cz)
Garant: doc. Ing. Mojmír Němec, Ph.D. (mojmir.nemec@fjfi.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Vysokoškolské bakalářské vzdělání
Další vstupní podmínky: Znalosti a schopnosti na úrovni předmětů Jaderná chemie 1 a 2, Radioanalytické metody, Detekce ionizujícího záření, Praktikum z radiochemické techniky a Praktikum z detekce ionizujícího záření

Laboratorní cvičení je zaměřeno na praktické provedení různých typů radioanalytických metod od stanovení součinů rozpustnosti přes radiometrické titrace až po stanovení různých radionuklidů ve vzorcích životního prostředí. Zahrnuty jsou také substechiometrická zřeďovací, radoimunologická, rentgenfluorescenční a neutronová aktivační analýza.

Učební pomůcky a literatura: Povinná literatura: [1] J. Starý a kol.: Cvičení z jaderné chemie, (aktuální vydání), ČVUT Praha. [2] V. Majer: Základy užité jaderné chemie, (2. vydání), SNTL Praha, 1985. [3] J. Tolgyessy, M. Kyrš: Radioanalytical chemistry, Ellis Horwood Chichester / J.Wiley & Sons New York / Veda Bratislava, 1989, ISBN: 80-224-0185-4. Doporučená literatura: [1] A. Vertés, S. Nagy, Z. Klencsár (editoři): Handbook of Nuclear Chemistry, Kluwer Academic Publishers, Dordrecht, 2003, ISBN: 1-4020-1305-1. [2] A.D. Atwood (editor): Radionuclides in the Environment, JohnWiley & Sons, New Jersey, 2010.
Termín konání: 13.02.2023 - 24.09.2023
Místo konání: Praha