FA_105 Itálie nejen z jazykového hlediska II

Název: Itálie nejen z jazykového hlediska II
Fakulta / ústav: Fakulta architektury
Způsob výuky: Přednáška a seminář
Lektor: PaedDr. Naděžda Bonaventurová (Nadezda.Bonaventurova@cvut.cz)
Garant: PhDr. Kateřina Valentová (katerina.valentova@fa.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Nižší střední vzdělání
Další vstupní podmínky: Vstupní znalosti italského jazyka nejsou požadovány, zájem o dějiny umění a umělecké památky vítán.

Kurz se skládá z 10 seminářů, kde se spolu virtuálně projdeme po zajímavých kulturních památkách, i méně známých. Součástí kurzu bude i nejzákladnější slovní zásoba a konverzační obraty potřebné pro turistiku.

Jde o devadesátiminutový seminář. Rozvrh bude upřesněn před zahájením semestru na základě dohody s účastníky, které bude lektorka Paed.Dr. Naděžda Bonaventurová předem kontaktovat.

Itálie nejen z jazykového hlediska

Kurz nevyžaduje žádnou předchozí přípravu. Jako pomůcky stačí psací potřeby a silnější sešit. Využívá se digitální obrazová a filmová dokumentace. Lektorka má jazykové a výtvarné vzdělání, žila dlouhou dobu v Itálii- čerpá tedy nejen z písemných a obrazových pramenů, ale i z vlastní přímé zkušenosti.

V jazykové části používají účastníci doporučené učebnice.

Druhý semestr:

volně navazuje na první, účast v prvním semestru je žádoucí, ale není podmínkou. Rozvíjíme i jazykové znalosti na začátečnické úrovni.

10 seminářů v budově FA ČVUT

1. Politická situace v Dantově době, pokračování a prohlubování střetu papežství a císařství, důsledky v kultuře

2. Božská komedie

3. Cennino Cennini: změna postavení umělce ve společnosti - od anonymity k hrdému autorství

4. Kresba jako způsob poznání světa a jako základ malby, sochařství a architektury.

5. Cennino Cennini: jak se dělá freska.

6. Giotto jako osobnost na hranici středověku a renesance

7. Giottovo dílo – Assisi, Florencie, Padova.

8. Srovnání se zaalpským malířstvím - fresky mistra Václava v Castel di Buon Consiglio v Trentu. Kde se česká a italská historie přímo dotýká.

9. Zajímavé gotické stavby důležité pro další vývoj.

10. Italské renesanční stavby

Učební pomůcky a literatura: Vše, co potřebujete k psaní poznámek. Učební materiály vytvořené vyučující..
Termín konání: 21.02.2023 - 12.05.2023
Místo konání: Praha, budova FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, učebna bude upřesněna.
  • Středa: 13:40-15:00, FA, Thákurova 9, učebna 202 (*Zahájení 22.2.23 od 12.15 je společné pro všechny. Proběhne rozdělení do 2 skupin.)
  • Středa: 12:15-13:40, FA, Thákurova 9, učebna 202 (*Zahájení 22.2.23 od 12.15 je společné pro všechny, proběhne rozdělení do 2 skupin.)

Výuka se bude konat v FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, učebna bude upřesněna před zahájením semestru.