FEL_090 digiFOTOgrafie (od Z po A)

Kód: FEL_090
Název: digiFOTOgrafie (od Z po A)
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Forma vzdělávání: Kombinované
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Způsob ukončení - upřesnění: Kurz bude ukončen závěrečnou písemnou prací
Lektor: RNDr. Aleš Němeček (ales.nemecek@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)
Další vstupní podmínky: Základy práce na PC

Zaměření a obsah

Kurz se věnuje celému procesu práce s digitální fotografií od Zmáčknutí spouště (vlastního/přineseného) fotoaparátu; přes formy ukládání, zápis metadat a katalogizaci souborů, základní metody a postupy při zpracování a editaci digitální fotografie (v programech ACDSee Photo Studio a Photoshop), případný tisk nebo publikaci na Internetu; až po systematickou Archivaci. Posluchači se zdokonalí v ovládání fotoaparátu, budou vytvářet, editovat a prezentovat svoje fotografie z různých žánrů, výsledky budou ve skupině konzultovány a diskutovány se záměrem vylepšit nejen obrazové zpracování pro daný učel, ale i kompozici, výtvarné pojetí a efekty. Některé lekce se uskuteční jako digiFOTOprocházky/výlety.

Předpoklady pro studium

Kurz je určen pro začátečníky až mírně pokročilé, kteří mají alespoň základní fotografické vybavení a chtějí si vylepšit techniku pořízení a zpracování digitálního obrazu. Předpokládá se znalost základů práce na PC/laptopu, včetně připojení na Internet; lekce v počítačové učebně v HYBRIDní formě – webinář prezenčně i distančně via GoogleMeet. Doporučený (a ve FEL učebně používaný) software pro domácí použití pouze na vlastní náklady.

Kurz je jednosemestrální a lektorem kurzu je RNDr. Aleš Němeček.

Výuka kurzu probíhá vždy v pátek (09:15-10:45) na Fakultě elektrotechnické v učebně KN:E-328.

1. 24.2.2023

Přístup/autentizace, seznámení a ovládání platformy GoogleDrive a GooglePhoto.

2. 3.3.2023

Základy ovládání a nastavení fotopřístroje; návaznost na kompozici, výtvarné pojetí a efekty ve fotografii.

3. 10.3.2023

Přenos a ukládání souborů na počítač a sdílená úložiště (GoogleDrive a GooglePhoto), prvotní náhledy a (před)zpracování, konverze formátů.

4. 17.3.2023

Zpracování fotografie v programu ACDSee Photo Studio a porovnání s Adobe Photoshop a dalšími fotoeditory.

5. 20.3.2023

Společné fotografování na zvolené téma – ateliér

6. 31.3.2023

Metadata (EXIF) a další informace o fotografii (IPCT).

7. 3.4.2023

Základní úpravy (ořez, rámeček, otočení, jas, kontrast, barvy).

8. 7.4.2023

Pokročilejší úpravy (vkládání textu, ekvalizéry, retuše, optika, perspektiva, detekce tvarů, ohraničení/výběr objektů, …)

9. 14.4.2023

Katalogy, databáze, vyhledávání.

10. 19.4.2023

Foto Škoda

11. 28.4.2023

Návrh a realizace prezentace (webové album, slideshow, tisk, fotoobraz, kalendář, PF, …).

12. 5.5.2023

Závěrečné prezentace tematicky volného souboru fotografií a všeobecná diskuse, hodnocení.

13. 12.5.2023

Fotovýlet

Učební pomůcky a literatura: počítač v počítačové učebně, přístup na wifi pro U3V, power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 24.02.2023 - 26.05.2023
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
  • Pátek: 09:15-10:45, KN:E-328

Kurz volně navazuje na probranou látku ze zimního semestru.

kontaktní osoba: Olga Vrtišková, e-mail: u3v.fel@gmail.com