FD_065 Historie a architektura Děčínska II - Děčín

Název: Historie a architektura Děčínska II - Děčín
Fakulta / ústav: Fakulta dopravní
Způsob výuky: Přednáška
Lektor: Mgr. Alena Sellnerová (sellnale@fd.cvut.cz)
Garant: PhDr. Stanislava Holíková (holiksta@fd.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Základní vzdělání
Další vstupní podmínky: nejsou

Cílem kurzu je seznámit posluchače s historií Děčínska od raného středověku po 20. století, tedy měst Děčín, Česká Kamenice, Benešov nad Ploučnicí, Jílové a další, ale zaměřit se i na dochované vrchnostenské i poddanské stavby, včetně tzv. lidové architektury, a objekty 1. poloviny 20. století, které region utvářejí a definují. Předmětem kurzu bude i téma péče o historické objekty a jejich stavební vývoj, který bude v maximální míře ilustrován v terénu, tedy na stavbách samotných.

Kurz pokračuje v podrobném popisu významných prvků historie Děčínska s ohledem na významné šlechtické rody a také se, včetně exkurzí, zaměřuje na vývoj architektury, která je mnohy jedinečná. Nedílnou součástí je i významný rozvoj měst. Zajímavý byl i život na venkově, který v této oblasti probíhal specificky s ohledem na typ krajiny a také zde najdeme velmu zajímavou lidovou architekturu.

Učební pomůcky a literatura: studijní texty připravuje lektorka, která pracuje jako odborná pracovnice památkové péče
Termín konání: 21.02.2023 - 28.05.2023
Místo konání: Děčín, FD ČVUT v Praze, pracoviště Děčín, Pohraniční 1288/1, Děčín I, 405 02
  • Úterý: 16:00-17:30, P1