FA_109 Akvarel a město v perspektivě

Kapacita tohoto kurzu je v současné chvíli naplněna. Nicméně, stále se můžete přihlásit jako náhradník.
Kód: FA_109
Název: Akvarel a město v perspektivě
Fakulta / ústav: Fakulta architektury
Způsob výuky: Ateliér
Lektor: Ing. arch. Jiří Kárník (jiri.karnik@fa.cvut.cz), Mgr. MgA. Radek Macke (mackerad@fa.cvut.cz)
Garant: doc. Ing. arch. Ivan Vosecký (ivan.vosecky@fa.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Bez vzdělání

Tématem kurzu jsou akvarel a jeho techniky a zároveň teorie perspektivy zaměřená především na městské prostory.

Kurz bude otevřen i pro zahraniční zájemce, tzn. že v případě potřeby bude bilingvní, čeština i angličtina. Kurz navazuje na sérii kurzů U3V, které dlouhodobě probíhají na Fakultě architektury ČVUT.

Kurz je otevřen všem zájemcům, není zde požadavek přechozího výtvarného studia. Důležitá je chuť učit se novým věcem.

Na první hodině přednáška s promítáním o historii akvarelu. Informace, jaké barvy, jaké pomůcky a jaké štětce se budou v tomto kurzu používat. Průběžně předávání informací o technikách akvarelu: malba mokré do mokrého, malba mokrého do suchého. Procvičování odhadu barvy i odhadu množství vody ve štětci. Teorie barev, procvičování míchání barev, využití bělosti podkladu, gradient tmavé ze světlé, gradient mezi dvěma barvami.

Paralaleně předávání informací o perspektivě (se zaměřením na město), převážně perspektiva z běžného horizontu stojícího člověka. Ale i perspektiva nadhledová, průčelná i na dva úběžníky. Procvičování získaných znalostí.

Pokud počasí dovolí, poslední hodiny kurzu budou probíhat venku v plenéru, kde si nově nabyté informace prověříme v praxi.

Na závěr studia bude vydáván doklad (osvědčení o absolvování).

Termín konání: 03.03.2023 - 12.05.2023
Místo konání: Praha, FA ČVUT, ateliér číslo 403

Bude 10 lekcí, jedna lekce každý týden v pátek, začátek 9:30 hod, konec 12:30 hod. Případná změna bude včas oznámena účastníkům. Kurz není možné uhradit v hotovosti.

Na prvním setkání dostanou všichni žáci informace o všech pomůckách. Je možné použít běžné papíry a školní vodové barvy, ale dosáhnout s nimi vynikajících výsledků je mnohem obtížnější. Doporučujeme zakoupit základní větší avarelový štětec, případně jej doplnit o široký štětec a úzký štětec. Doporučujeme kvalitní akvarelové barvy (nejmenší základní sadu), akvarelový blok (A4 a A3). Pokud budete tyto potřeby nakupovat s předstihem, doporučujeme navštívit speciální obchod s uměním, kde vám asistentky poradí (např. Altamira).