FA_017 Malířská technika IMPASTO a její aplikace ve výtvarné tvorbě

Název: Malířská technika IMPASTO a její aplikace ve výtvarné tvorbě
Fakulta / ústav: Fakulta architektury
Způsob výuky: Ateliér
Způsob ukončení - upřesnění: Studenti obdrží certifikát o absolvování kurzu.
Lektor: Ing. arch. Jiří Kárník (jiri.karnik@fa.cvut.cz), Radka Formánková (radka.formankova@fa.cvut.cz)
Garant: Ing. arch. Ivan Vosecký (voseciva@fa.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Základní vzdělání

Kurz navazuje na sérii kurzů U3V, které probíhaly na Fakultě architektury ČVUT. Tento kurz bude zaměřen na IMPASTO.

IMPASTO je technika, která se používá k malování, kde se barva nanáší nejčastěji špachtlí na plochu povrchu ve velmi silných vrstvách, obvykle dostatečně silná, aby byly viditelné tahy špachtle. To se dá docílit použitím např. hustých akrylových barev. Odstíny můžete míchat na paletě, nebo přímo na plátně. Po vyschnutí vás IMPASTO překvapí texturou a při pohledu na plátno se vám bude zdát, že z něj vzor vystupuje.

Tuto techniku je možno aplikovat v různých postupech (např. stříkání, akryl a suchý pastel, akryl a mastný pastel) a v různých motivech (např. zátiší, figurální motiv, abstraktní malba, apod.)

Kurz je otevřen i novým zájemcům, není zde požadavek přechozího výtvarného studia. Důležitá je chuť učit se novým věcem.

Detailní seznámení s procesem IMPASTO, postupné seznámení s podkladovými materiály, na to navazuje další příprava podkladů.

Pokračuje proces s akrylovými barvami, experimentálně vyzkoušíme proces s křídami (suché a mastné).

Ověření na malých a velkých formátech.

Získáme zkušenost mícháním na paletě i na plátně, vyzkoušíme všechny motivy - figurální, krajinné, abstraktní.

Učební pomůcky a literatura: Základní potřeby (tužky, papír) jsou zahrnuty do ceny kurzu. Ovšem pro techniku IMPASTO, je třeba, aby každý student měl své vlastní vybavení: barvy (základní sada levných akrylových barev ve velkých tubách), špachtle, štětce a podklady (sololit, plátno) na malbu. Na první lekci se můžeme domluvit a společně koupit sololit, což by bylo nejlevnější řešení. Pro začátek postačí jakýkoli tvrdý (i nenašepsovaný) karton zhruba A3 formát. Co se týče špachtlí, pro začátek postačí dvě, jedna větší a jedna menší, můžou být z umělé hmoty (či více). Informace o těchto materiálech budou sděleny v průběhu počátku kurzu.
Termín konání: 11.10.2019 - 13.12.2019
Místo konání: Praha, kreslírna 403 ve 4. podlaží budovy FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6

Kurzy budou probíhat vždy v pátek od 09:30 do 12:30 hodin.

Sekretářka Ústavu výtvarné tvorby: Radka Formánková, místnost 412, tel: +420 224 356 269, mob: +420 731 450 581, mail: formarad@fa.cvut.cz