FD_013 Letecká doprava kolem nás II

Fakulta / ústav: Fakulta dopravní
Způsob výuky: Přednáška
Způsob ukončení: Ústní zkouška
Způsob ukončení - upřesnění: Ústní zkouška.
Lektor: Ing. Helena Chalupníčková (chaluhel@fd.cvut.cz)
Garant: Ing. Helena Chalupníčková (chaluhel@fd.cvut.cz)
Další vstupní podmínky: Bez požadavků.

Cílem kurzu je srozumitelnou formou vysvětlit základní principy fungování letecké dopravy a její vliv  na zdraví cestujících. Obsah je zaměřen a uspořádán tak, aby přednášky byly užitečné nejen pro ty, u kterých letecká doprava vzbuzuje zájem a obdiv, ale pro i ty, kteří mají obavy a strach z létání.

Kurz je rozdělen do dvou, na sobě nezávislých, semestrů. V zimním semestru má kurz označení Letecká doprava I a posluchači se v něm seznámí např. s historii létání, leteckou meteorologií, právním rámcem leteckého provozu, pravidly létání, plánováním a prováděním letu, řízením letového provozu, a mnoho jiných zajímavostí týkajících se letového provozu. Součástí této části jsou nepovinné exkurze na Řízení letového provozu a do GE Aviation CZ.

Kurz s označením Letecká doprava II se koná v letním semestru a je volným pokračováním kurzu Letecká doprava I. Posluchači se v něm dovědí mnoho zajímavého o letadlech, seznámí se s provozem a řízením letiště, fungováním leteckých společností, co vše se musí pokrýt z ceny za letenku, jak je to s bezpečností v letecké dopravě, jak cestování ovlivňuje naše zdraví. Součástí této části kurzu jsou nepovinné exkurze na Letiště Praha a do Výcvikového centra posádek letadel (CATC), kde si účastníci budou moci prakticky vyzkoušet postupy při nouzové situaci na palubě letadla.

1. Jak to, že letadlo letí? Vybavení letadel. (Ing. Chalupníčková)
  2. Technický popis letadla. (Ing. Chalupníčková)
  3. Porovnání letadel, letecké rarity. (Ing. Chalupníčková)
  4. Základní funkce letiště. Letiště jako ekonomický subjekt. (Ing. Chalupníčková)
  5. Dráhový systém letiště a jeho vybavení. (Ing. Chalupníčková)
  6. Technické odbavení letadla. (Ing. Chalupníčková)
  7. Odbavení cestujících. Odbavení zavazadel. (Ing. Chalupníčková)
  8. Letecké společnosti. (Ing. Chalupníčková)
  9. Co všechno skrývá cena letenky? (Ing. Chalupníčková)
  10. Bezpečnost v letecké dopravě vs Terorizmus. (Ing. Hajzler)
  11. Létání a naše zdraví. (Ing. Chalupníčková)
  12. Exkurze na letiště Václava Havla Praha. (Ing. Chalupníčková)
  13. Exkurze na CATC (Výcvikové středisko letových posádek). (Ing. Chalupníčková)
Učební pomůcky a literatura: Vlastní materiály, prezentace, skripta (elektronicky)
Termín konání: 25.02.2020 - 20.09.2020
Místo konání: Praha, ČVUT v Praze; Fakulta dopravní; Horská 3, Praha 2; učebna B405

Výuka se bude konat jednou za 14 dní.

Místo: Fakulta dopravní ČVUT v Praze, Horská 3, Praha 2; učebna B-405

Den: úterý, 9:30 - 12:30 hodin

Termíny přednášek: 25.2.; 10.3.; 24.3.; 7.4.; 21.4.; 5.5.; 19.5.;

Exkurze budou v termínu dle možností jejich poskytovatele. Datum a čas budou oznámeny v průběhu semestru.

Na první hodinu si prosím přineste kopii potvrzení/složenky o provedené platbě za kurz.

Mějte se zatím hezky a těším se na vás.

Helena Chalupníčková