FEL_025 Photoshop pro začátečníky

Kód: FEL_025
Název: Photoshop pro začátečníky
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Lektor: Ing. Ludvík Vondráček
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)

Kurz je vyučován v rámci University třetího věku (U3V) na ČVUT FEL a je určen pro seniory v důchodu, nebo pro invalidní důchodce, kteří již mají zkušenosti s prací na počítačích.

Kurz je určen pro úplné začátečníky s prací ve Photoshopu, kteří chtějí nahlédnout do tajů špičkového softwaru pro úpravu bitmapové grafiky. Pod pojmem bitmapová grafika si můžete představit obrázky/ fotografie, které se skládají z bodů různých stupňů šedi a barev. Výsledkem jsou pak úžasné výstupy, ke kterým se dopracujete editací někdy i nedokonalých obrázků.

Naučíte se upravovat obrázky pořízené digitálním fotoaparátem: přebarvovat nebo přemísťovat předměty, dělat koláže, později i fotomontáže. Abychom si výuku zpestřili, budeme tvořit grafické listy (např. diplomy, pamětní listy, velikonoční přání).

Pracovat budeme v programu Photoshop CS5–Extended.  Posluchačům budou zpětně elektronicky zasílány výtahy z probrané látky formou textových tutoriálů, takže si bude možno látku osvěžit i kdykoli v budoucnu.  Lektor bude v případě potřeby přistupovat ke každému posluchači individuálně.

Získané znalosti se průběžně procvičují na praktických příkladech.

Grafika obecně:

Grafické formáty, Popis obrazovky po otevření Ps, Základní nastavení, Barevné režimy, Velikost a Rozlišení obrázku, Nejfrekventovanější nástroje, Pravítka a Vodítka, Výběry, Vrstvy, Písmo a základní úpravy textu,  Použití základních filtrů,  Ořezy, Přechody, Koláže.

Fotografování:

Úpravy základních parametrů fotografie (Jas, Kontrast, Odstín, Sytost), Využití histogramu při úpravě, Základní retuše, Odstranění „červených očí“.  Vytvoření barevných efektů s mísením několika obrázků a mnoho dalších užitečných technik.

1. Úvod do kurzů U3V, organizační záležitosti, bezpečnost práce    (B. Mannová, J. Kubr). Pojmy Bitmapová a Vektorové grafika, seznámení s obrazovkou a orientace na pracovní ploše po otevření Photoshopu.
  2. Předvolby parametrů pro snazší práci v PS, Obnovení výchozí pracovní plochy, Principy práce s Vrstvami a s Výběry.
  3. Vybrané kategorie digitální grafiky a digitální fotografie (Bit, Byte, Pixel, Rozlišení, Velikost obrazu, Velikost tisku).
  4. Bitová/Barevná hloubka, vybrané Barevné režimy. Vybrané formáty rastrových obrázků
  5. Oživení barev na obrázku a jeho doostřování.
  6. Nástroj Pravítko. Barevná fota a workflow při editaci.
  7. Přebarvování vybraných částí obrázku. Vybrané formáty rastrových obrázků.
  8. Procvičování práce s Vrstvami a s Výběry. Narovnání horizontu, narovnání kolmic.
  9. Správa barev, barevné profily – Jak nastavit, abychom na různých zařízeních s různými vlastnostmi viděli barvy stejně, nebo co nejpodobněji.
  10. Maskování, Masky, Rychlá maska? Práce s retušovacími nástroji.
  11. Vyvážení bílé. Práce s histogramem. Přepaly, Podpaly.
  12. Práce se štětci. Styly Vrstev, Výběrů a Textu
  13. Práce s textem. Přechody. Filtry.
Učební pomůcky a literatura: počítač v počítačové učebně, přístup na wifi pro U3V, power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 21.02.2020 - 20.09.2020
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E