FA_025 Dědictví architektury: ideály a realita - kurz zrušen z důvodu zavedení opatření ke snížení nákazy koronavirem. Kurzovné bude vráceno.

Kód: FA_025
Název: Dědictví architektury: ideály a realita - kurz zrušen z důvodu zavedení opatření ke snížení nákazy koronavirem. Kurzovné bude vráceno.
Fakulta / ústav: Fakulta architektury
Rozsah předmětu: 17 vyučovacích hodin
Forma vzdělávání: Prezenční
Jazyk výuky: Čeština
Způsob výuky: Přednáška
Způsob ukončení: Závěrečný test
Způsob ukončení - upřesnění: Test
Lektor: Ing. arch. David Seidler (david.seidler@fa.cvut.cz), Ing. arch. Pavel Směták (pavel.smetak@fa.cvut.cz), MgA. Irena Hradecká (hradeire@fa.cvut.cz), Mgr. Tereza Poláčková (tereza.polackova@fa.cvut.cz), Mgr. Veronika Vicherková (vichever@fa.cvut.cz), Mgr. art. Lucia Mlynčeková (lucia.mlyncekova@fa.cvut.cz), PhDr. Miroslav Pavel, Ph.D. (pavelmi9@fa.cvut.cz), prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc. (matus.dulla@fa.cvut.cz)
Garant: prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc. (matus.dulla@fa.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední vzdělání
Anotace:

Hodnotu architektonického dědictví ovlivňuje mnoho dílčích determinant, které jsou proměnlivé v čase. Stáří představuje paradoxně jedinou proměnou, která je svým charakterem pro hodnocení dané realizace konstantou. V rámci cyklu přednášek se posluchači seznámí s pojetím vnímání hodnot minulosti mezigeneračním dialogem, pro který právě hodnota staří není určujícím kritériem.  Kurz svým zaměřením pokrývá dějiny architektury, potažmo umění, od 19. do 21. století, kdy společným jmenovatelem je zamyšlení se nad současným stavem daného architektonického díla a našeho vztahování se k němu.            

 

Struktura:

 

Vláda jedné strany 21. 9. 2020

Na pozadí vývoje společnosti jako sociokulturního systému se objevují a zanikají různé typologie budov, které se pak s odstupem času stávají pro danou epochu symptomatické. Okresní a krajské výbory Komunistické strany Československa představují bezesporu svébytnou kategorii v našich dějinách období 1948 až 1989. Jejich současné podoby s historikem architektury Miroslavem Pavlem.

 

Smutné smuteční síně 5. 10. 2020

Přednáška přiblíží tvorbu lokálně známého architekta Jána H. Blichu, a to především jeho zaměření na téma smutečních síní. Architekt žil a působil v Trenčíne a společně se svou manželkou zde vytvořili také jedno z jejich nejdůležitějších realizací, smuteční síň na jižním sídlišti. Budova se po celou dobu od vzniku kompletně nerekonstruovala, čím také značně trpí, a je tedy otázkou jak dlouho v tomto stavu dokáže přežívat. Vnučka architekta, teoretička umění Lucia Mlynčeková přiblíží také architektův zájem o typologii smutečních síní a další jeho realizace v téhle oblasti.

 

Ikonická architektonická díla – ideály a realita 19. 10. 2020

Nejvýznamnější architektonická díla minulosti jsou kulturními ikonami, které podléhají památkové péči. Ne vždy je však s nimi nakládáno s patřičnou úctou. Jak se dílo stane ikonou a s jakými potížemi se potkává památková péče, která stavbu chce uchovat v její původní podobě – tím se bude přednáška profesora Matúši Dully zabývat na příkladech ikonických staveb slovenské moderny 20. století, nezřídka navrženými českými architekty.

 

Památeční odkaz v zahraničí 2. 11. 2020

Přednáška architekta Pavla Smětáka o odkazu architektů Machoninových a nejisté budoucnosti československého velvyslanectví v Berlíně.

 

Vázaná nostalgie 16. 11. 2020

Jádrem přednášky teoretičky architektury Ireny Hradecké je pojem nostalgie, kterým se vztahuje k jednotlivým tématům v dějinách architektury. Nostalgie hraje podstatnou úlohu v utváření lokálních/materiálních vazeb jednotlivce i v procesu formování kulturních narativ. Pod sílícím tlakem globalizované současnosti se její význam odráží v otázkách paměti a modernity, autenticity a kopie, reálné skutečnosti a utopie.

 

Malá velká architektura 30. 11. 2020

Přednáška historičky umění Jany Bukačové o zdánlivě neviditelné architektuře kolem nás. Telefonní buky, novinové stánky či nástěnky dávno ztratily svou komunikační funkci, zůstávají však součástí města. Jsou jen přežitkem nebo  světkem.

 

Dejvický kampus v čase (in-situ) bude upřesněno

Procházka dejvickým kampusem s historičkou architektury Veronikou Vicherkovou přiblíží historii klíčové části městské čtvrti. Změříme se na urbanismus, architekturu, i umělecká díla, která kultivují prostředí školních budov.

 

Test 14. 12. 2020

Poslední hodina kurzu bude věnována písemnému testu ve formě otázek s mnohočetným výběrem odpovědí. Otázky budou vycházet z probrané látky.

 

poznámka: přednášky, které proběhly před uzavřením škol z důvodu infekce COVID-19:

Nemocná nemocnice 17. 2. 2020

Přednáška představí tvorbu československého architekta Jindřicha Mergance, který ve 30. letech 20. století postavil jedno z předních nemocničních zařízení na Slovensku - Kochovo sanatorium. Během let stavba měnila svůj účel a v posledních letech i svůj architektonický charakter. Stalo se tak díky jeho expresivní formě nebo stejný osud potkal i Mergancova rigidně funkcionalistická díla? Zákulisí odkryje historik architektury Miroslav Pavel.

Stavět ve stávajícím 2. 3. 2020

Jaké jsou přístupy k obnově existujícího během posledních tří dekád? Probereme na vybraných zahraničních realizacích, které spojuje snaha vdechnout život opuštěnému hmotnému kulturnímu dědictví. Se soudobou českou praxí porovná architekt David Seidler.

Získaný doklad: Osvědčení o absolvování
Termín konání: 21.09.2020 - 21.12.2020
Místo konání: Praha, Fakulta architektury, Thákurova 9, 166 34 Praha 6 - Dejvice, čas 14.15 v posluchárně č. 111 (přízemí)
Cena: 500,00 Kč
Poznámka:

Garant kurzu:

Prof. Ing. Arch. Matúš Dulla, DrSc.,

PhDr. Miroslav Pavel, Ph.D.

 

Přednášející:

Prof. Ing. Arch. Matúš Dulla, DrSc.,

PhDr. Miroslav Pavel, Ph.D.

Mgr. art. Lucia Mlynčeková

Mgr. Terezie Poláčková

Mgr. Veronika Vicherková

MgA. Irena Hradecká

Ing. arch. David Seidler

Ing. arch. Pavel Smětak

 

 

Portál celoživotního vzdělávání ČVUT cvut@cvut.cz