FA_032 BIM pro architekty - základní informace

Způsob výuky: Bloková výuka
Způsob ukončení: Ústní zkouška
Lektor: Ing. Vít Wasserbauer
Garant: Ing. Aleš Marek (marekal1@fa.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Vysokoškolské magisterské vzdělání
Další vstupní podmínky: Základní používání PC

Způsob projektování metodou BIM (Building Information Modelling a Management) je tvorba informačního modelu budovy, sdílení a využívání tohoto informačního modelu všemi účastníky výstavby po celou dobu životnosti stavby, tj. tvorby projektové dokumentace, povolování stavby, jejího expertního posuzování, provádění stavby, jejího uvedení do provozu, správy budov a i jejího případného odstranění.

Touto metodou se již několik let pracuje v privátní sféře a na základě usnesení vlády bude tato metoda od roku 2022 vyžadována i pro přípravu a realizaci nadlimitních projektů.

Tento fakt tedy bude muset akceptovat část architektonické odborné veřejnosti, státní správa, stavební firmy, která s touto metodou dosud nemá zkušenosti po teoretické, ani po praktické stránce.

Profese architekta je v tomto procesu neopominutelná a s přihlédnutím ke skutečnosti, že většině případů je v ČR architekt nositelem zakázky v rozsahu zpracování kompletní projektové dokumentace, obstarání všech potřebných povolení a autorským dozorem nad realizací stavby, tak je nezbytné, aby architekt touto metodou správně pracoval, aby jeho role byla respektována všemi ostatními účastníky výstavby.

Dále je třeba respektovat skutečnost, že vystudovaní architekti pracují v developmentu staveb, státní správě, stavebních firmách a i jiných pozicích při výstavbě.

Kurs BIM přinese účastníkům komplexní pohled na projektování metodou BIM, včetně možností a návazností na další využití této metody v projekční praxi.

Nabídne účastníkům nejen nejnovější teoretické poznatky v oblasti BIM z České republiky, Evropy a USA, ale i osvojení praktických dovedností formou cvičení na příkladech z projekční praxe.

termíny kurzu

20.3.2020

17.4.2020

22.5.2020

• Kurs tvoří 3 ucelené bloky, kde se střídají teoretické přednášky s praktickými ukázkami.
  • Blok je zakončen diskusním workshopem všech zúčastněných.
  • Formát kursu a termíny:
    • Základní kurs: během semestru jsou vypsány 3 termíny,

• Časový rozvrh kursu:
    • 00 - 9.30      1. přednáška
    • 45 - 11.15    2. přednáška
    • 30 - 14.00    cvičení
    • 15 - 15.45    workshop
Učební pomůcky a literatura: BIM - Koncepce zavádění metody BIM v České republice Martin Černý a kolektiv autorů : BIM příručka (Odborná rada pro BIM)
Termín konání: 20.03.2020 - 29.05.2020
Místo konání: Praha, FA ČVUT S 147 A (B)