FJFI_017 PRAKTIKUM Z RADIOCHEMICKÉ TECHNIKY

Fakulta / ústav: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
Způsob výuky: Laboratoře
Způsob ukončení - upřesnění: Klasifikovaný zápočet
Lektor: doc. Ing. Mojmír Němec, Ph.D. (mojmir.nemec@fjfi.cvut.cz)
Garant: doc. Ing. Mojmír Němec, Ph.D. (mojmir.nemec@fjfi.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Vysokoškolské bakalářské vzdělání
Další vstupní podmínky: Znalosti na úrovni kompletního VŠ kurzu chemie. Absolvování základních praktických VŠ kurzů chemie.

Předmět je cílen na výcvik studentů v laboratorní praxi a jejich přípravu na práci s otevřenými zářiči v základních laboratorních operacích jako je pipetování, extrakční či chromatografické techniky. Pozornost je věnována dekontaminaci povrchů a likvidaci následků nehody, práci za stíněním a v rukavicovém boxu.

V předmětu studenti získají znalosti základů práce v radiochemické laboratoři a základních radiochemických technik. Absolventi budou schopni pracovat v radiochemické laboratoři s otevřenými radioaktivními zářiči.

Učební pomůcky a literatura: Povinná literatura: 1. J. Starý a kol.: Cvičení z jaderné chemie, (aktuální vydání), ČVUT Praha, KJCH. Doporučená literatura: 1. K. Matějka a kol.: Školní reaktor VR-1 Vrabec - první část experimentálních úloh, ČVUT Praha, 1993. 2. W.D.Loveland, D.J. Morrissey, G.T. Seaborg: Modern nuclear chemistry, John Wiley & Sons, New Jersey, 2006.
Termín konání: 21.09.2020 - 14.02.2021
Místo konání: Praha