FJFI_021 DOZIMETRIE A RADIAČNÍ OCHRANA

Fakulta / ústav: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
Způsob výuky: Přednáška
Způsob ukončení - upřesnění: Zápočet a zkouška
Lektor: Ing. Jiří Martinčík, Ph.D. (jiri.martincik@fjfi.cvut.cz)
Garant: Ing. Jiří Martinčík, Ph.D. (jiri.martincik@fjfi.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)
Další vstupní podmínky: žádné

Úvodní část předmětu se zabývá interakcemi ionizujícího záření s látkovým prostředím, veličinami popisujícími zdroje a pole ionizujícího záření a jeho působení na látku, jednotkami a distribucí energie záření v látkovém prostředí. V další části jsou podrobně diskutovány veličiny popisující interakce IZ s látkou, ionizační účinky záření a mikrodozimetrické veličiny. Cyklus je uzavřen přehledem systému radiační ochrany, biologických účinků IZ a bezpečného nakládání se zdroji IZ na pracovištích. Přednášky jsou doplněny přehledem současné legislativy spojené s RO a využitím IZ v praxi. V praktických cvičeních posluchači řeší základní modelové situace a příklady, jako výpočet dávek a návrhy stínění IZ. Úspěšní absolventi kurzu získají "Potvrzení o absolvování odborné přípravy", které je podmínkou pro absolvování zkoušky k získání zvláštní odborné způsobilosti k vykonávání činností zvláště důležitých z hlediska radiační ochrany.

V kurzu získají posluchači znalosti o interakci IZ s látkou, přehled veličin používaných pro popis a chování IZ a možnostech stínění zdrojů IZ. Přehled o základních principech RO a biologických účincích IZ a znalosti příslušné legislativy. Posluchač je schopen spočítat základní dozimetrické veličiny, navrhnout stínící opatření pro práci se zdroji IZ a orientovat se v současné legislativě zahrnující práci se zdroji IZ a RO.

Učební pomůcky a literatura: Povinná literatura: [1] J. Šeda, L. Musílek, I. Petr, J. Sabol, Z. Melichar: Dozimetrie ionizujícího záření, SNTL, Praha, 1983 [2] Česká norma ČSN ISO 31-9: Atomová a jaderná fyzika a [3] Česká norma ČSN ISO 31-10: Jaderné reakce a ionizující záření Doporučená literatura: [1] V. Klener (editor): Principy a praxe radiační ochrany, SÚJB Praha, 2000 [2] ICRU report No. 60 (1998): Fundamental Quantities and Units for Ionizing Radiation [3] W.H. Tait: Radiation Detection, Butterworths, 1980. [4] G.F. Knoll: Radiation Detection and Measurement, J. Willey & Sons, New York, 1984
Termín konání: 21.09.2020 - 14.02.2021
Místo konání: Praha