FEL_035 Úprava fotografií - Photoshop 1

Kód: FEL_035
Název: Úprava fotografií - Photoshop 1
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Lektor: BcA. Petr Neugebauer (neugepet@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)

Kurz je vyučován v rámci University třetího věku (U3V) na ČVUT FEL a je určen pro seniory v důchodu, kteří již mají zkušenosti s prací na počítačích. Kurz je vhodný pro studenty, kteří se chtějí seznámit s grafickou úpravou fotografie a základními principy bitmapové grafiky. Pod pojmem bitmapová grafika si můžete představit jednoduchou úpravu např. fotografie, která se skládá z bodů různých stupňů šedi a barev. Pracovat budete v programu Photoshop, který pro tuto vyuku zakoupila katedra počítačů. Naučíte se zajímavé techniky úprav, které začínají u odstranění červených očí na fotografii až po kompletní úpravy lidské postavy. Také budete používat barevné efekty s mísením několika fotografií dohromady a mnoho dalších užitečných technik grafické úpravy. Kurz není náročný pro lidi, kteří se chtějí naučit něco nového a mají zájem o rozšíření svých počítačových vědomostí.

Kurz je dvousemestrální

1. seznámení se s programem Adobe Photoshop CS52. nastavení uživatelského prostředí3. zadání semestrální práce4. základní úpravy jasu a barev5. vhodné formáty pro úpravy a záznam fotografií (JPG, TIFF, RAW, PSD)6. základní možnosti výběru a selektivních úprav7. pokročilejší možnosti výběru a selektivních úprav8. datový objem, rozlišení obrazové vs tiskové9. geometrické transformace (změna velikosti, ořez)10. geometrické transformace (náprava padajících linií v architektuře, vady objektivu)11. Adobe Bridge a metadata12. odevzdání semestrální práce13. ateliér Dejvice (portrét, zátiší, dle výběru)

Učební pomůcky a literatura: počítač v počítačové učebně, přístup na wifi pro U3V, power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 25.09.2020 - 18.12.2020
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
  • Pátek: 12:45-14:15, KN:E-328

Začátek výuky U3V je posunut na pátek 9. října. Výuka bude minimálně do konce října probíhat distančně, proto je nutné mít připojení k internetu. Od svého vyučujícího obdržíte e-mail s upřesněním formy výuky vašeho kurzu. Zároveň Vám zašle odkaz, po jehož rozkliknutí budete v pátek v čase dle rozvrhu k výuce připojeni.

kontaktní osoba: Olga Vrtišková, e-mail: u3v.fel@gmail.com