FEL_047 Webové stránky jednoduše s Googlem

Kód: FEL_047
Název: Webové stránky jednoduše s Googlem
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Rozsah předmětu: 26 vyučovacích hodin
Forma vzdělávání: Prezenční
Jazyk výuky: Čeština
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Lektor: Aleš Kocourek (kocoual2@fel.cvut.cz), Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední vzdělání
Anotace:

Předmět se věnuje tvorbě internetových stránek pomocí nástrojů New Google Sites, WebNode, Wix a WordPress

Kurz se převážně věnuje tvorbě www stránek pomocí New Google Sites, Webnode, Wix a WordPress, patřících do skupiny WYSIWYG editorů, neboli vizuálních editorů.  Jde o zkratku z anglických výrazů “What You See Is What You Get”, tedy “Co uvidíte, to také dostanete”. Jde o to, že internetovou stránku vytváříte přímo v zobrazení tak, jak bude na internetu skutečně vypadat, mnohdy metodou Drag&Drop (chytni – táhni) vkládáte prvky (potažmo celé bloky) na nově vytvářenou stránku.

Pro obyčejného uživatele jde o velmi jednoduchý způsob, jak zdarma založit a spravovat vlastní web, protože k editaci není třeba znát HTML ani žádnou jinou syntaxi, stačí znát a alespoň trochu umět některý kancelářský software, například MS Word. Je možné tak vytvořit vlastní blog, magazín, osobní stránku nebo atraktivní webovou galerii, takže v průběhu kurzu si budou účastníci vytvářet vlastní www stránky.

Struktura:

Kurz je jednosemestrální

  1. Představení lektora, organizační pokyny. Co jsou www stránky a jejich filozofie, domény a webhosting, stručné seznámení a porovnání jednotlivých programů, historie klasických webů Google, vznik nových webů Google (New Google sites), přihlášení a tvorba webových stránek v tomto systému, výběr šablony.
  2. New Google Sites – pokračujeme v postupném studiu programu, úpravy a přidání stránek, možnostech sdílení, možnostem vložení odkazu, úprava pozadí, vložení obrázku apod. Psychologie a míchání barev. Otázky a odpovědi.
  3. New Google Sites – detailně probíráme editaci stránek, propojení s dalšími službami Google. Vkládání a změna barev, minimalistický pohled na web. Tvorba jednoduchých webových stránek na dané téma. Nastavení SEO. Otázky a odpovědi.
  4. Webnode – český program na tvorbu webových stránek, přihlášení, začínáme pracovat s editorem. Výběr vhodné domény a webhostingu. Otázky a odpovědi.
  5. Webnode – Úprava stránek, práce s obsahem, vložení loga, obrázku.. Změna barev pozadí, oblasti obsahu, práce s nápovědou. Otázky a odpovědi.
  6. Webnode – Optimalizace pro vyhledávače (SEO), sociální sítě a widgety, vložení fotogalerie, videa, formulářů. Tvorba jednoduchých webových stránek na dané téma. Otázky a odpovědi.
  7. WIX – objektově programovaný, s Drag and Drop editorem webových stránek (Chytni a táhni) a rozsáhlou knihovnou šablon, přihlášení do WIXu, vlastnosti levého a pravého panelu, Výběr vhodného webhostingu a domény.. Otázky a odpovědi.
  8. WIX – nabídka webu a přidávání stránek, změny pozadí a přidávání textů, obrázků videí apod. do webu, vkládání free aplikací. Tvorba jednoduchých webových stránek na dané téma. Otázky a odpovědi.
  9. WIX – Změna barvy jednotlivých částí webu, psychologie jednotlivých částí WIXu, jeho možné úpravy. Tvorba jednoduchých webových stránek na dané téma. Nastavení SEO. Otázky a odpovědi.
  10. WordPress - je nejpopulárnější open source redakční systém na světě, až 30% všech webových stránek je v něm vytvořeno. Popis WP, vhodná doména a webhosting, instalace. Instalace WP lokálně na jeden počítač, nebo instalace WP „Na jeden klik“ klasicky, s doménou a webhostingem. Otázky a odpovědi.
  11. Poznáváme editor WP a práci s ním. Šablony, pluginy a variabilita webu, jednoduchost ovládání. Lokální výroba webové stránky přímo v počítači a její přenos na internet- otázky a odpovědi.
  12. Jazykové mutace, použití Multisite funkce, výběr placené, nebo neplacené šablony, nastavení barev záhlaví, obsahu, zápatí. Nastavení formátu a jazyka WP, nastavení SEO, spolupráce se sociálními sítěmi. Otázky a odpovědi.
  13. Téma poslední lekce je vybráno podle potřeb studentů. Porovnáme jednotlivé editory a vzhled vytvořených webových stránek. Panelová diskuse na daná témata, kde a jak které editory použít, zkušenosti žáků s probranými editory. Otázky a odpovědi.
Získaný doklad: Osvědčení o absolvování
Termín konání: 19.02.2021 - 14.05.2021
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
Pravidelné rozvrhové akce:
  • Pátek: 11:00-12:30, KN:E-311
Cena: 500,00 Kč
Poznámka:

V letním semestru bude výuka probíhat distančně, proto je nutné mít připojení k internetu. Od svého vyučujícího obdržíte e-mail s odkazem, po jehož rozkliknutí budete v pátek v čase dle rozvrhu k výuce připojeni. 

kontaktní osoba: Olga Vrtišková, e-mail: u3v.fel@gmail.com

Portál celoživotního vzdělávání ČVUT cvut@cvut.cz