FEL_058 Tvorba rodokmenu s podporou informačních technologií

Kód: FEL_058
Název: Tvorba rodokmenu s podporou informačních technologií
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Lektor: Aleš Kocourek (kocoual2@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Další vstupní podmínky: základy práce na PC

Zaměření předmětu:

Sestavit si rodokmen je dnes díky informačním technologiím jednodušší, ale stále to vyžaduje řadu znalostí a dovedností, se kterými seznámí tento kurz. Kurz se zaměří jak na programy, které jsou pro tvorbu rodokmenu vhodné, tak na získávání a ověřování informačních zdrojů.

V současné době existuje řada aplikací, které pomáhají amatérským genealogům při tvorbě rodokmenu. Jiné aplikace umožňují zlepšení čitelnosti digitalizovaných archiválií, jejich evidenci a zpracování včetně uložení. Cílem kurzu je pomoci zorientovat se v těchto aplikacích, ohodnotit jejich klady a zápory, vybrat takovou, která bude pro seniory nejvhodnější, ale stále plně postačující pro danou práci.

Jiná situace je s informačními zdroji a jejich dostupností. Řada informací se dá získat na internetu, řada se najde v digitalizovaných matrikách. Pro některé informace musí účastníci kurzu do tzv. živých matrik, nebo do archivovaných policejních, vojenských, školních, církevních a jiných záznamů. Účastníci kurzu se seznámí jak s historickým vývojem matrik, jejich digitalizovanou formou, tak i s bádáním v oblasti nematričních archiválií. Při tomto hledání se uplatní i znalost jazyků, především němčiny a latiny. I takové znalosti a dovednosti získají účastníci kurzu.

Kurz je jednosemestrální, obsahuje 13 lekcí po 2 hodinách. Součástí každé lekce je volná lektorem moderovaná diskuse, ve které účastníci kurzu mohou pokládat na lektora otázky které je tíží, se kterými potřebují pomoci. Diskuse je vedena tak, aby se do ní zapojili všichni zúčastnění.

Výsledky učení:

Absolventi kurzu budou schopni vypracovat pomocí internetu rodokmen své rodiny včetně vyhledání údajů v matrikách.

Kurz je jednosemestrální

1. Představení lektora. Seznámení s tvorbou rodokmenu s podporou internetu, zakládáme rodinný archiv, hledáme v předmatričních záznamech. Dotazy a diskuse.
  2. Seznámení s programem MyHeritage, přihlášení do programu, vznik a rozdělení matrik, hledáme v živých matrikách. Dotazy a diskuse.
  3. MyHeritage – Vlastnosti a nastavení záhlaví a lišty nabídek. Seznámení s genealogickými vyhledávači Geni a FamilySearch. Hledáme v mrtvých matrikách – Státní oblastní archivy v Čechách a na Moravě. Dotazy a diskuse.
  4. MyHeritage – lišta nabídek – detailní nastavení. Hledáme v SOA Praha (Středočeského kraje), ukázka názorného hledání v SOA Praha. Seznámení s programem Family Tree Builder. Dotazy a diskuse.
  5. MyHeritage – synchronizace s FTB. Hledáme v archivu Hlavního města Prahy, první část. Dotazy a diskuse.
  6. MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v archivu Hlavního města Prahy, druhá část, ukázka hledání v Archivu Hlavního města Prahy. Dotazy a diskuse.
  7. MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Plzeň, ukázka hledání v v SOA Plzeň. Dotazy a diskuse.
  8. MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Litoměřice a VHA. Ukázka hledání v SOA Litoměřice a Vojenském historickém archivu. Dotazy a diskuse.
  9. MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Třeboň, ukázka hledání. Dotazy a diskuse.
  10. MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Zámrsk, rozdíly v hledání s ostatními archivy. Dotazy a diskuse.
  11. MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v Moravském zemském archivu v Brně, ukázka hledání v MZA Brno. Dotazy a diskuse.
  12. MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v Zemském archivu Opava, ukázka hledání v MZA Opava. Hledáme v digitálních archivech v evropských zemích, ukázka hledání v Rakousku. Dotazy a diskuse.
  13. MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi Hledáme tam, kde matriky nestačí. Hledání v židovských archivech. Dotazy a diskuse.
Termín konání: 01.10.2021 - 07.01.2022
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
  • Pátek: 12:45-14:15, KN:E-310

S velkou pravděpodobností bude výuka probíhat prezenční formou v počítačových učebnách. Pokud by se muselo vyučovat distančně a Vám to nevyhovovalo, bude Vám vráceno kurzovné. Zatím pouze vyplňte přihlášku a platba se uskuteční později. K platbě budete vyzváni a zároveň Vám budou zaslány platební údaje.

Vše bude upřesněno až na zahajovací schůzce, která se bude konat v pátek 1. října ve 13 hodin na ČVUT v budově E (fakulta elektrotechnická) na Karlově náměstí 13, Praha 2. Pozvánku obdržíte e-mailem.

kontaktní osoba: Olga Vrtišková, e-mail: u3v.fel@gmail.com