FEL_064 Úprava fotografií - Zoner 2

Název: Úprava fotografií - Zoner 2
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Forma vzdělávání: Distanční
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Lektor: Ing. Hana Krohová (krohohan@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)
Další vstupní podmínky: základy práce na PC

Výuka navazuje na osnovy předcházejícího kurzu Úprava fotografií - Zoner 1. Hlavní část je věnována dalším metodám, postupům a nástrojům určeným pro editaci digitální fotografie na počítači v programu Zoner Photo Studio X.

Součástí kurzu je i tzv. „digitální Foto-poradna“, kde budou mít studenti možnost prezentovat své upravené fotografie a vyučující spolu s posluchači je následně metodou pozitivní kritiky okomentují na přednášce.

Předpoklady pro studium

Předpokladem je úspěšné zvládnutí kurzu Úprava fotografií - Zoner 1 a dobrá znalost základů práce na PC, např. kopírování ev. přesun souborů mezi složkami apod. nebo samostudiem v rozsahu kurzu.

Dále se předpokládá, že student má možnost domácí práce s programem Zoner Photo Studio na vlastních fotografiích a na PC včetně připojení na Internet.

Výsledky učení

Po úspěšném absolvování budou studenti schopni nabytými znalostmi sami editovat digitální fotografie v programu Zoner Photo Studio X, ev. tyto znalosti použít i v jiných editačních programech.

Poznámka

Pro zapsané studenty do tohoto kurzu existuje možnost získat nejnovější verzi programu Zoner Photo Studio s významnou slevou.

Kurz je jednosemestrální

výuka v pátek 11 až 12.30 v programu ZOOM

1. Další nástroje pro editace fotografií – křivky I, odstraňování šumu, filtry, otáčení fotografie….
  2. Rychlé úpravy a rychlé filtry
  3. Úprava zřetelnosti     úprava ostrosti
  4. Úprava teploty barev
  5. Práce s nástroji pro výběr – laso, polygonové laso, magnetické laso, kouzelná hůlka……., uložení výběru, ostatní možnosti práce s výběry
  6. Sytost a živost
  7. Rozostřené pozadí/popředí okolo objektu
  8. Lokální zesvětlení a ztmavení
  9. Kruhový filtr
  10. Štětcový filtr
  11. Formáty grafických souborů se zaměřením na digitální fotografii – JPEG, RAW, DNG, TIFF – jejich výhody a nevýhody
  12. Vkládání textu, symbolů a tvarů
  13. Získání obrázků z vnějších zdrojů – karta, flash, scan …. pomocí ZPS
  14. Správný postup při editaci fotografie
Učební pomůcky a literatura: počítač v počítačové učebně, přístup na wifi pro U3V, power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 25.02.2022 - 20.05.2022
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
  • Pátek: 11:00-12:30, distanční výuka

Forma výuky (prezenční/distanční) bude upřesněna až těsně před začátkem výuky.

kontaktní osoba: Olga Vrtišková, e-mail: u3v.fel@gmail.com