FIT_003 Ovládání PC - Windows a Linux

Kód: FIT_003
Název: Ovládání PC - Windows a Linux
Fakulta / ústav: Fakulta informačních technologií
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Lektor: Ing. Milan Václavík (vaclam1@fit.cvut.cz), Ing. Zdeněk Muzikář, CSc. (muzikar@fit.cvut.cz)
Garant: Ing. Zdeněk Muzikář, CSc. (muzikar@fit.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Základní vzdělání
Další vstupní podmínky: Základní znalost práce s počítačem a chuť se zdokonalit a něco přiučit.

Většina u nás prodávaných počítačů má předinstalovaný systém MS Windows. Cílem kurzu je naučit začátečníky pracovat na počítači se systémem MS Windows pro domácí využití.

Seznámíte se s grafickým prostředím a již vestavěnými programy, s rozdíly v ovládání mezi Windows 10 a staršími verzemi a s doporučeními pro zabezpečení. Dozvíte se, jak počítač a jeho součásti fungují.

Po absolvování budete umět počítač správně a bezpečně používat, ale i sami provádět jednoduché administrátorské operace (nastavování různých parametrů, opravovat obvyklé potíže, instalace systému, přidávání uživatelů, zálohování disku, nastavit tzv. vzdálenou pomoc odborníka apod.).

Seznámíte se s užitečnými cloudovými službami OneDrive, OneNote, Skype, Google apod. Budete mít k dispozici počítač a možnost si vše názorně procvičit i prodiskutovat s ostatními posluchači, tzv. tipy a triky.

Znalosti a zásady z tohoto kurzu využijete i v dalších kurzech zaměřených na systém Linux, který může být možností, jak využít počítač, jehož verze Windows již není podporována.

Uvedené body nejsou obsahem jednotlivých hodin, ale témata, která budou probírána. Jak bude postup rychlý záleží na schopnostech posluchačů.

1/ Seznámení s MS Windows.   Zapnutí počítače, princip ovládání, spouštění programů, jednoduchá nastavení, vypnutí počítače

2/ Jak funguje PC.   Hlavní části, co to je disk (HDD, SSD), procesor, pamět

3/ Co to je opreační systém.   Windows, Linux, historie

4/ Co se děje při startu PC.   BIOS, nastavení, zavedení operačního systému do paměti (boot).

5/ Zásady bezpečné práce s OS Windows.   Tipy pro zjednodušení práce, řešení častých problémů, příkazová řádka.

6/ Srovnání Windows a Linux.   Ukázky, Linux "uvnitř" Windows

7/ Zálohování a obnovení.

8/ Cloudové služby (MS, Google).   OneDrive, OneNote, GoogleDisk

Učební pomůcky a literatura: Výukové materiály poskytované v rámci kurzu.
Termín konání: 27.09.2019 - 13.12.2019
Místo konání: Praha, Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze, Thákurova 9, Praha 6, 3.patro, učebna 345, každý pátek od 7:30

Výuka probíhá ve dvouhodinových blocích (2x45min) v počítačové učebně FIT.Před první hodinou počkejte u turniketů hned za vstupem do budovy (FIT, Thákurova 9), kde si vás cca 5 minut před začátkem hodiny vyzvedne vyučující. Na první hodině dostanete čipové karty a pak už budete přicházet/odcházet sami.