FA_084 Itálie nejen z jazykového hlediska

Kapacita tohoto kurzu je v současné chvíli naplněna. Nicméně, stále se můžete přihlásit jako náhradník.
Kód: FA_084
Název: Itálie nejen z jazykového hlediska
Fakulta / ústav: Fakulta architektury
Způsob výuky: Přednáška a seminář
Lektor: PaedDr. Naděžda Bonaventurová (Nadezda.Bonaventurova@cvut.cz)
Garant: PhDr. Kateřina Valentová (katerina.valentova@fa.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Nižší střední vzdělání
Další vstupní podmínky: Vstupní znalosti ani italského jazyka nejsou požadovány, zájem o dějiny umění a umělecké památky vítán.

Kurz se skládá z 13 seminářů, kde se spolu virtuálně projdeme po zajímavých kulturních památkách, i méně známých. Součástí kurzu bude i nejzákladnější slovní zásoba a konverzační obraty potřebné pro turistiku.

Jde o devadesátiminutový seminář. Rozvrh bude upřesněn před zahájením semestru na základě dohody s účastníky, které bude lektorka Paed.Dr. Naděžda Bonaventurová předem kontaktovat.

Itálie nejen z jazykového hlediska

Kurz nevyžaduje žádnou předchozí přípravu. Jako pomůcky stačí psací potřeby a silnější sešit. Využívá se digitální obrazová a filmová dokumentace. Lektorka má jazykové a výtvarné vzdělání, žila dlouhou dobu v Itálii- čerpá tedy nejen z písemných a obrazových pramenů, ale i z vlastní přímé zkušenosti.

V jazykové části používají účastníci doporučené učebnice.

Obsah kurzu:

Cyklus deseti přednášek se v každém semestru dotýká různých aspektů italské kultury a jejich vzájemných kulturně historických souvislostí. Současně je určitý čas věnován podle zájmu účastníků též základům italského jazyka. V ideálním případě absolvuje účastník více semestrů.

Obsah kurzu:

Cyklus přednášek se v každém semestru dotýká různých aspektů italské kultury a jejich vzájemných kulturně historických souvislostí. Současně je určitý čas věnován podle zájmu účastníků též základům italského jazyka. V ideálním případě absolvuje účastník více semestrů.

Tematické okruhy:

1. Sicílie jako zdroj vzdělanosti, umění a vědy

2. Průsečík čtyř civilizací za vlády Fridricha II Hohenstaufena,

3. «Protorenesance» - básnictví, filosofie, architektura na Sicílii.

4. Postavení a funkce umělce v románské a gotické Evropě a v Itálii.

5. Umělecká dílna - dobové traktáty.

6. Zajímavé románské stavby na italské pevnině.

7. Politické příčiny přesunu kulturního centra ze Sicílie a jižní Itálie do Toskánska, Florencie a italské městské republiky

8. Počátky toskánského básnictví. Dante – osobnost na rozhraní středověku a renesance.

9. Základy italské gramatiky

10. Italská lexikologie z oblasti teorie a ději umění

Učební pomůcky a literatura: Vše, co potřebujete k psaní poznámek. Studijní materiály vytvořené vyučující..
Termín konání: 10.10.2022 - 22.12.2022
Místo konání: Praha, budova FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, učebna bude upřesněna.
  • Středa: 13:00-14:30, FA Thákurova 9, učebna 601
  • Úterý: 14:00-15:30, FA Thákurova 9, učebna 601

Výuka se bude konat v FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, učebna bude upřesněna před zahájením semestru.