FEL_087 Tvorba rodokmenu s podporou informačních technologií - 1. semestr

Kód: FEL_087
Název: Tvorba rodokmenu s podporou informačních technologií - 1. semestr
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Způsob ukončení - upřesnění: Kurz je zakončen písemnou prací.
Lektor: Aleš Kocourek (kocoual2@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Další vstupní podmínky: základy práce na PC

Kurz se zaměří na programy, které jsou pro tvorbu rodokmenu vhodné a na získávání a ověřování informačních zdrojů. V současné době existuje řada aplikací, které pomáhají v tvorbě rodokmenu. Některé aplikace umožňují zlepšení čitelnosti digitalizovaných archiválií, jejich evidenci a zpracování včetně uložení. Cílem kurzu je pomoci zorientovat se v těchto aplikacích. Informace se dají získat na internetu, v digitalizovaných matrikách, tzv. živých matrikách, nebo v archivovaných policejních, vojenských, školních, církevních a jiných záznamech a v kurzu si ukážeme jak. Účastníci kurzu se seznámí jak s historickým vývojem matrik, jejich digitalizovanou formou, tak i s bádáním v oblasti nematričních archiválií. Při tomto hledání se uplatní i znalost jazyků, především němčiny a latiny.

Kurz proběhne v rozsahu 26 hodin (13 lekcí po 2 vyučovacích hodinách), počínaje 30.9.2022 v pátek 11:00-12:30 hod.

Kurz je dvousemestrální a jeho výuka probíhá v pátek 11:00-12:30 hod. na Fakultě elektrotechnické v učebně KN:E-311. Kurz vede lektor Aleš Kocourek.

1. 30.9.2022

Představení lektora. Seznámení s tvorbou rodokmenu s podporou internetu, zakládáme rodinný archiv, hledáme v předmatričních záznamech. Dotazy a diskuse.

2. 7.10.2022

Seznámení s programem MyHeritage, přihlášení do programu, vznik a rozdělení matrik, hledáme v živých matrikách. Dotazy a diskuse.

3. 14.10.2022

MyHeritage – Vlastnosti a nastavení záhlaví a lišty nabídek. Seznámení s genealogickými vyhledávači Geni a FamilySearch. Hledáme v mrtvých matrikách – Státní oblastní archivy v Čechách a na Moravě. Dotazy a diskuse.

4. 21.10.2022

MyHeritage – lišta nabídek – detailní nastavení. Hledáme v SOA Praha (Středočeského kraje), ukázka názorného hledání v SOA Praha. Seznámení s programem Family Tree Builder. Dotazy a diskuse.

5. 4.11.2022

MyHeritage – synchronizace s FTB. Hledáme v archivu Hlavního města Prahy, první část. Dotazy a diskuse.

6. 11.11.2022

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v archivu Hlavního města Prahy, druhá část, ukázka hledání v Archivu Hlavního města Prahy. Dotazy a diskuse.

7. 25.11.2022

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Plzeň, ukázka hledání v v SOA Plzeň. Dotazy a diskuse.

8. 2.12.2022

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Litoměřice a VHA. Ukázka hledání v SOA Litoměřice a Vojenském historickém archivu. Dotazy a diskuse.

9. 9.12.2022

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Třeboň, ukázka hledání. Dotazy a diskuse.

10. 16.12.2022

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Zámrsk, rozdíly v hledání s ostatními archivy. Dotazy a diskuse.

11. 6.1.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v Moravském zemském archivu v Brně, ukázka hledání v MZA Brno. Dotazy a diskuse.

12. 13.1.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v Zemském archivu Opava, ukázka hledání v MZA Opava. Hledáme v digitálních archivech v evropských zemích, ukázka hledání v Rakousku. Dotazy a diskuse.

13. 20.1.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi Hledáme tam, kde matriky nestačí. Hledání v židovských archivech. Dotazy a diskuse.

Učební pomůcky a literatura: power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 24.02.2023 - 26.05.2023
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E