FEL_088 Tvorba rodokmenu s podporou informačních technologií - 2. semestr

Kód: FEL_088
Název: Tvorba rodokmenu s podporou informačních technologií - 2. semestr
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Způsob ukončení - upřesnění: Kurz je zakončen písemnou prací.
Lektor: Aleš Kocourek (kocoual2@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Další vstupní podmínky: základy práce na PC

Zaměření předmětu:

Sestavit si rodokmen je dnes díky informačním technologiím jednodušší, ale stále to vyžaduje řadu znalostí a dovedností, se kterými seznámí tento kurz. Řada informací se dá získat na internetu, řada se najde v digitalizovaných matrikách, pro ostatní musíme do archivů.

Součástí každé lekce je volná lektorem moderovaná diskuse, ve které účastníci kurzu mohou pokládat na lektora otázky které je tíží, se kterými potřebují pomoci. Diskuse je vedena tak, aby se do ní zapojili všichni zúčastnění.

Výsledky učení:

Absolventi kurzu budou schopni vypracovat pomocí internetu rodokmen své rodiny včetně vyhledání údajů v matrikách.

Kurz je dvousemestrální a lektorem kurzu je Aleš Kocourek.

Výuka kurzu probíhá vždy v pátek (12:45-14:15) na Fakultě elektrotechnické v učebně KN:E-310.

1. 24.2.2023

Představení lektora. Seznámení s tvorbou rodokmenu s podporou internetu, zakládáme rodinný archiv, hledáme v předmatričních záznamech. Dotazy a diskuse.

2. 3.3.2023

Seznámení s programem MyHeritage, přihlášení do programu, vznik a rozdělení matrik, hledáme v živých matrikách. Dotazy a diskuse.

3. 10.3.2023

MyHeritage – Vlastnosti a nastavení záhlaví a lišty nabídek. Seznámení s genealogickými vyhledávači Geni a FamilySearch. Hledáme v mrtvých matrikách – Státní oblastní archivy v Čechách a na Moravě. Dotazy a diskuse.

4. 17.3.2023

MyHeritage – synchronizace s FTB. Hledáme v archivu Hlavního města Prahy, první část. Dotazy a diskuse.

6. 31.3.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v archivu Hlavního města Prahy, druhá část, ukázka hledání v Archivu Hlavního města Prahy. Dotazy a diskuse.

7. 14.4.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Plzeň, ukázka hledání v v SOA Plzeň. Dotazy a diskuse.

8. 21.4.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Litoměřice a VHA. Ukázka hledání v SOA Litoměřice a Vojenském historickém archivu. Dotazy a diskuse.

9. 5.5.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Třeboň, ukázka hledání. Dotazy a diskuse.

10. 12.5.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v SOA Zámrsk, rozdíly v hledání s ostatními archivy. Dotazy a diskuse.

11. 19.5.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v Moravském zemském archivu v Brně, ukázka hledání v MZA Brno. Dotazy a diskuse.

12. 26.5.2023

MyHeritage, FTB - otázky a odpovědi. Hledáme v Zemském archivu Opava, ukázka hledání v MZA Opava. Hledáme v digitálních archivech v evropských zemích, ukázka hledání v Rakousku. Dotazy a diskuse.

Učební pomůcky a literatura: power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 24.02.2023 - 26.05.2023
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
  • Pátek: 11:00-12:30, KN:E-311