FEL_106 digiFOTOgrafie (od Z po A)

Kód: FEL_106
Název: digiFOTOgrafie (od Z po A)
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Rozsah předmětu: 13 vyučovacích hodin
Forma vzdělávání: Kombinované
Jazyk výuky: Čeština
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Způsob ukončení - upřesnění: Písemná závěrečná práce
Lektor: RNDr. Aleš Němeček (ales.nemecek@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)
Další vstupní podmínky: Znalost základů práce na PC
Anotace:

Zaměření a obsah: Kurz se věnuje celému procesu práce s digitální fotografií od Zmáčknutí spouště (vlastního/přineseného) fotoaparátu; přes formy ukládání, zápis metadat a katalogizaci souborů, základní metody a postupy při zpracování a editaci digitální fotografie (v programech ACDSee Photo Studio a Photoshop), případný tisk nebo publikaci na Internetu; až po systematickou Archivaci.

Předpoklady pro studium: Kurz je určen pro začátečníky až mírně pokročilé, kteří mají alespoň základní fotografické vybavení a chtějí si vylepšit techniku pořízení a zpracování digitálního obrazu. Předpokládá se znalost základů práce na PC/laptopu, včetně připojení na Internet; Doporučený (a ve FEL učebně používaný) software pro domácí použití pouze na vlastní náklady.

Struktura:

Kurz je jednosemestrální a lektorem kurzu je RNDr. Aleš Němeček. Výuka kurzu probíhá vždy v pátek. Kurz bude veden HYBRIDní formou, bude mít 9 lekcí v celkovém rozsahu pouze 13 vyučovacích hodin, které budou většinou probíhat v předem domluveném časoprostoru - digiFOTOvýlety nebo konzultace a práce na počítači - webinář on-line s podporou platformy Google Meet/Disk/Fotky v učebně KN:E-328 na Fekultě elektrotechnické.

1. 6.10.2023

Přístup/autentizace, seznámení a ovládání platformy GoogleDriveGooglePhoto.

2. 13.10.2023

Základy ovládání a nastavení fotopřístroje; návaznost na kompozici, výtvarné pojetí a efekty ve fotografii.

3. 23.10.2023

Hlavní náplň – společné fotografovánína zvolené téma (formou digiFOTOvýletů, 2 až 3 za semestr).

4. 3.11.2023

Přenos a ukládání souborů na počítač a sdílená úložiště (GoogleDrive a GooglePhoto), prvotní náhledy a (před)zpracování, konverze formátů.

5. 10.11.2023

Zpracování fotografie v programu ACDSee Photo Studioa porovnání s Adobe Photoshop a dalšími fotoeditory.

1. Metadata (EXIF) a další informace o fotografii (IPCT) .
  2. Základní úpravy (ořez, rámeček, otočení, jas, kontrast, barvy).
  3. Pokročilejší úpravy (vkládání textu, ekvalizéry, retuše, optika, perspektiva, detekce tvarů, ohraničení/výběr objektů,…)
  4. Katalogy, databáze, vyhledávání.

6. 24.11.2023

Návrh a realizace prezentace (webové album, slideshow, tisk, fotoobraz, kalendář, PF, …).

7. 8.12.2023

Závěrečné prezentace tematicky volného souboru fotografií a všeobecná diskuse, hodnocení, náměty na vylepšení.

8. 15.12.2023

Možná i něco dalšího, třeba přijde i kouzelník, aneb tipy a triky při tvorbě, zpracování a prezentaci fotografií.

9. 26.1.2024

Google meet

Lektor kurzu si vyhrazuje právo na drobné změny v průběhu, abychom maximálně využili DOBRÉ SVĚTLO. an

Získaný doklad: Osvědčení o absolvování
Učební pomůcky a literatura: power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 06.10.2023 - 12.01.2024
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
Pravidelné rozvrhové akce:
  • Pátek: 09:45-10:45, KN:E-328
Cena: 500,00 Kč
Poznámka:

Upozornění:

Kurz bude opět veden HYBRIDní formou, 9 lekcí v celkovém rozsahu pouze 13 vyučovacích hodin (za účastnický poplatek 500,- Kč), které budou většinou probíhat v předem domluveném časoprostoru - digiFOTOvýlety, konzultace a práce na počítači - webinář on-line s podporou platformy Google Meet/Disk/Fotky.

kontaktní osoba: Olga Vrtišková, e-mail: u3v.fel@gmail.com

Portál celoživotního vzdělávání ČVUT cvut@cvut.cz