FIT_029 Praktická práce s Windows - pokračování

Kód: FIT_029
Název: Praktická práce s Windows - pokračování
Fakulta / ústav: Fakulta informačních technologií
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení - upřesnění: Zadání jednoduché úlohy, prezentace různých řešení, diskuse.
Lektor: Ing. Jiří Krýže
Garant: Ing. Zdeněk Muzikář, CSc. (muzikar@fit.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Základní vzdělání
Další vstupní podmínky: Základy práce s PC a chuť se něco naučit

Většina u nás prodávaných počítačů má předinstalovaný systém MS Windows. Cílem kurzu je zdokonalit se v ovládání počítače se systémem MS Windows pro domácí využití.

S ohledem na dostatečný prostor k následnému procvičení probírané látky na počítačích v učebně, je kurz rozložen do dvou semestrů. Po absolvování budete umět počítač nejen správně a bezpečně používat, ale i sami provádět jednoduché administrátorské operace (nastavovat různé parametry, opravovat obvyklé potíže, zálohovat data, instalovat programy, nastavit tzv. vzdálenou pomoc odborníka apod.). Dozvíte se o zásadách bezpečné práce s Internetovými službami, o možnostech internetových prohlížeč i o obraně před počítačovou kriminalitou. Seznámíte se i se základy cloudových služeb apod. Budete mít k dispozici počítač s jedinečnou možností si vše názorně vyzkoušet a bez rizika procvičit i to, co se doma obáváte nebo nemůžete na svém PC provést.

Protože se jedná o širokou tematiku, je rozdělená do dvou navazujících kurzů. Toto je druhá část, která navazuje na látku předchozího semestru a má za cíl zdokonalit základy práce a prohloubení znalostí z první části, např. nastavování uživatelských oprávnění, sdílení dat, dále zálohování a obnovování dat, práce v příkazové řádce a řešení problémů, instalace a opravy systému a další.

Úvodem kurzu bude též opakování a procvičení látky z předchozího semestru.

Uvedené body nejsou přesným obsahem jednotlivých hodin, ale témata, která budou probírána. Jak bude postup rychlý a do jakých podrobností se bude zacházet, záleží na schopnostech posluchačů. Výklad je prokládán praktickými ukázkami a posluchači si ihned vše prakticky zkouší i sami.

• Zásady bezpečné práce s počítačem
    • Upozornění na různé typy bezpečnostních hrozeb.
    • Způsoby zabezpečení počítače.
    • Antiviry: vestavěný a komerční.
    • Aktualizace systému
  • Připojení k síti: Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth.
    • Nastavení sítí, připojení k Wi-Fi (upozornění na nebezpečí). Bluetooth autorizace. Tethering – vytvoření Wi-Fi hotspotu.
    • Připojení mobilu/PC přes BT a posílání dat.
    • Promítání obrazovky mobilu na PC.
  • Síť Internet – historie, vysvětlení.
    • IP adresy, porty (v kostce)
    • Firewall – základy, funkce.
    • Zásady síťové bezpečnosti.
    • Ukázka vzdálené pomoci nástroji Windows a vysvětlení principu.
  • Aktualizace Windows a MS produktů, nastavení.
    • Návrat k předchozí verzi sestavení. Návrat k továrnímu nastavení.
    • Správce HW – ovladače.
  • Instalace programů.
    • Obecně z instalačních médií
    • Z Microsoft Store
  • Tipy na údržbu PC. Čištění disku, defragmentace (nikoliv na SSD) vestavěná a třetí strany.
  • Zálohování a obnova: kopírování, nastavení historie souborů, tvorba image (vestavěná a komerční)
    • Obnova z image.
  • Instalace systému: získání média. Instalace z DVD, z USB.
    • Postup instalace, licencování, principy autorizace
    • Diskové oddíly a manipulace s nimi Správcem disků a jinými programy.
  • Registry Windows – vysvětlení.
    • Příklady využití.
  • Shrnutí, opakování, vyhodnocení

Kurz probíhá vždy v pátek od 9:45 do 11:15 v učebně T9:345

• Připojení k síti: Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth.
    • Připojení mobilu/PC přes BT a posílání dat.
    • Promítání obrazovky mobilu na PC.
  • Síť Internet – historie, vysvětlení.
    • Sítové protokoly – příklady přehledně: HTTP/S, SMTP, POP3, IMAP, SSH, FTP/S, RDP, ICMP…
    • IP adresy, porty (v kostce)
    • Firewall – základy, funkce.
    • Zásady síťové bezpečnosti.
    • Ukázka vzdálené pomoci nástroji Windows a vysvětlení principu.
  • Aktualizace Windows a MS produktů, nastavení.
    • Návrat k předchozí verzi sestavení. Návrat k továrnímu nastavení.
    • Antiviry: vestavěný a komerční.
    • Správce HW – ovladače.
  • Instalace programů.
    • Obecně z instalačních médií
    • Z Microsoft Store
    • Obnova z image.
  • Instalace systému: získání média. Instalace z DVD, z USB.
    • Postup instalace, licencování, principy autorizace
    • Diskové oddíly a manipulace s nimi Správcem disků a jinými programy.
  • Registry Windows – vysvětlení.
    • Příklady využití.
  • Shrnutí, opakování, vyhodnocení
Učební pomůcky a literatura: Výukové materiály poskytované v rámci kurzu.
Termín konání: 15.03.2024 - 07.06.2024
Místo konání: Praha, Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze, Thákurova 9, Praha 6, 3. patro, učebna 345, každý pátek od 9:45.

Výuka probíhá ve dvouhodinových blocích (2 x 45 min) v počítačové učebně Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze.

Před první hodinou počkejte u turniketů hned za vstupem do budovy (FIT, Thákurova 9), kde si vás cca 5 minut před začátkem hodiny vyzvedne vyučující. Na první hodině dostanete čipové karty a pak už budete přicházet/odcházet sami.