FEL_138 digiFOTOgrafie (od Z po A)

Kód: FEL_138
Název: digiFOTOgrafie (od Z po A)
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Forma vzdělávání: Kombinované
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Způsob ukončení - upřesnění: Písemná závěrečná práce
Lektor: RNDr. Aleš Němeček (ales.nemecek@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)
Další vstupní podmínky: Znalost základů práce na PC

Zaměření a obsah

Kurz se věnuje celému procesu práce s digitální fotografií od Zmáčknutí spouště fotoaparátu s hledáním nových a neobvyklých úhlů pohledu a způsobů zachycení, které snímkům dodají originalitu; přes formy ukládání, katalogizaci souborů, základní metody a postupy při zpracování a editaci digitální fotografie, případný tisk nebo publikaci na Internetu; až po systematickou Archivaci. Některé lekce se uskuteční jako digiFOTOprocházky a v předem domluveném termínu sloučí vymezené hodiny do delšího časového intervalu.

Cíl

Po úspěšném absolvování kurzu budou studenti schopni efektivně (a snad i kreativně) snímat, zpracovávat, prezentovat a systematicky archivovat digitální fotografie. Obsah kurzu bude během semestru pružně přizpůsobován potřebám a možnostem posluchačů se zaměřením na digiFOTOgrafický trénink oka a práci na počítači ve FOTOstudiu, aplikacích a platformě GoogleDrive/Photo/Meet.

Předpoklady

Vlastní fotografické vybavení a základy práce na PC/laptopu.

Kurz je jednosemestrální a lektorem kurzu je RNDr. Aleš Němeček. Výuka kurzu probíhá vždy v pátek. Kurz bude veden HYBRIDní formou, bude mít 8 lekcí v celkovém rozsahu pouze 15 vyučovacích hodin, které budou většinou probíhat v předem domluveném časoprostoru - digiFOTOvýlety nebo konzultace a práce na počítači - webinář on-line s podporou platformy Google Meet/Disk/Fotky v učebně KN:E-328 na Fakultě elektrotechnické.

1. Přístup/autentizace, seznámení a ovládání platformy GoogleDrive a GooglePhoto.
  2. Základy ovládání a nastavení fotopřístroje; návaznost na kompozici, výtvarné pojetí a efekty ve fotografii.
  3. Hlavní náplň  – společné fotografování na zvolené téma (formou digiFOTOvýletů, 2 až 3 za semestr; v případě zájmu a po domluvě i celodenní akce/workshop).
  4. Přenos a ukládání souborů na počítač a sdílená úložiště (GoogleDrive a GooglePhoto), prvotní náhledy a (před)zpracování, konverze formátů.
  5. Zpracování fotografie v programu ACDSee Photo Studio a porovnání s Adobe Photoshop a dalšími fotoeditory.
    1. Metadata (EXIF) a další informace o fotografii (IPCT) .
    2. Základní úpravy (ořez, rámeček, otočení, jas, kontrast, barvy).
    3. Pokročilejší úpravy (vkládání textu, ekvalizéry, retuše, optika, perspektiva, detekce tvarů, ohraničení/výběr objektů,…)
    4. Katalogy, databáze, vyhledávání.
  6. Návrh a realizace prezentace (webové album, slideshow, tisk, fotoobraz, kalendář, PF, …).
  7. Závěrečné prezentace tematicky volného souboru fotografií a všeobecná diskuse, hodnocení, náměty na vylepšení.
  8. Průběžně i něco dalšího, třeba přijde i kouzelník nebo AI, aneb tipy a triky při tvorbě, zpracování a prezentaci fotografií.

Lektor kurzu si vyhrazuje právo na drobné změny ve struktuře a časoprostorovém průběhu kurzu, abychom maximálně využili nejen DOBRÉ SVĚTLO, ale také digiFOTOgrafické zkušenosti, techniku a kreativitu zapsaných posluchačů/účastníků.

Učební pomůcky a literatura: power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 23.02.2024 - 24.05.2024
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
  • Pátek: 09:45-10:45, KN:E-328

Upozornění:

Kurz bude opět veden HYBRIDní formou v celkovém rozsahu pouze 15 vyučovacích hodin (za účastnický poplatek 700,- Kč), které budou většinou probíhat v předem domluveném časoprostoru - digiFOTOvýlety, konzultace a práce na počítači - webinář on-line s podporou platformy Google Meet/Disk/Fotky.

kontaktní osoba: Olga Vrtišková, e-mail: u3v.fel@gmail.com