FSv_134 Energetická náročnost budov v souvislostech

Kód: FSv_134
Název: Energetická náročnost budov v souvislostech
Fakulta / ústav: Fakulta stavební
Rozsah předmětu: 14 vyučovacích hodin
Forma vzdělávání: Prezenční
Jazyk výuky: Čeština
Způsob výuky: Přednáška a cvičení
Způsob ukončení: Kolokvium
Způsob ukončení - upřesnění: Kolokvium
Lektor: Ing. Miroslav Urban, Ph.D. (miroslav.urban@fsv.cvut.cz), doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda (svobodaz@fsv.cvut.cz), doc. Ing. Michal Kabrhel, Ph.D. (michal.kabrhel@fsv.cvut.cz), prof. Ing. Karel Kabele, CSc. (kabele@fsv.cvut.cz)
Garant: Ing. Miroslav Urban, Ph.D. (miroslav.urban@fsv.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)
Další vstupní podmínky: základy práce na PC, základní orientace v oblasti tepelné techniky a technických zařízení budov
Anotace:

kurz je již naplněn, byl vypsán druhý běh v termínu 16.10.2025 - 17.10.2025, přihlášky na:

https://czv.cvut.cz/1931-energeticka-narocnost-budov-v-souvislostech/

 

 

 kurz CŽV – Energetická náročnost budov v souvislostech je zaměřen na teoretickou přípravu a orientaci v problematice hodnocení energetické náročnosti podle zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií a vyhlášky 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Objasnění principu výpočtu a hodnocení energetické náročnosti v kontextu současné právní úpravy a dalších souvislostí. 

Cílem kurzu CŽV je poskytnout účastníkům teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné pro hodnocení energetické náročnosti budov v souladu s platnou legislativou a metodikou.

Dílčí cíle tohoto kurzu jsou:

  • Získání teoretických znalostí: Porozumění principům hodnocení energetické náročnosti budov a klíčovým pojmem a ukazatelům, jako je celková dodaná energie, primární energie, průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy.
  • Praktická aplikace znalostí: Zpracování průkazu energetické náročnosti budovy s využitím stanovených postupů a metodik. Hodnocení energetické náročnosti budov včetně zpětné vazby a diskuse nad výsledky.
  • Vyzkoušení a získání výukové výpočetní pomůcky pro předběžné hodnocení energetické náročnosti budov a
  • práce s komerčním SW Energie 2025 při zpracovaní vlastního PENBu pod dohledem lektorů.

Kurz zahájí legislativní úvod, kde se účastníci seznámí s klíčovými právními předpisy, a následně analyzují změny ve hodnocení energetické náročnosti. Teoretická část kurzu podrobně probírá principy hodnocení a klíčové ukazatele, včetně struktury průkazu energetické náročnosti budovy. Součástí je také seznámení s praktickými výpočetními pomůckami. V druhé části kurzu se účastníci zaměřují na různé typy budov s nízkou energetickou náročností a aplikují své znalosti na konkrétní příklady pod dohledem lektora.

Absolvent získá odborné znalosti v oblasti energetické náročnosti budov v souladu s platnou legislativou. Bude schopen porozumět a aplikovat změny v hodnocení energetické náročnosti budov a výpočetní metodiky. Bude obeznámen s aktuálními trendy v oblasti energeticky úsporných budov. Získá praktické dovednosti v zpracování průkazu energetické náročnosti budov pro různé typy budov. Bude schopen efektivně využívat výpočetní pomůcky a provádět analýzu energetické náročnosti v praxi. Bude schopen aktivně diskutovat a spolupracovat na projektech s využitím poznatků z oblasti energetické náročnosti budov. Získání specializovaných znalostí v této oblasti může posílit kariérní postavení absolventa, zejména pokud pracuje nebo plánuje pracovat v oblasti stavebnictví, energetiky budov.

Komu je kurz určen: všem, kteří si chtějí osvojit problematiku zpracování hodnocení energetické náročnosti budovy se všemi aspekty – teoretické základy, praktická zkušenost. Po absolvování kurzu by měl být účastník kurz schopen zpracovat PENB, orientovat se ve zpracovaném PENBu, Absolventi kurzu budou schopni efektivně aplikovat získané znalosti a dovednosti v praxi, což může významně přispět k jejich profesionálnímu růstu a zlepšení kvality jejich práce v oblasti energetické náročnosti budov.

Kurz nenahrazuje zkoušku, nutnou k získání oprávnění energetického specialisty.

Struktura:

Program kurzu: (rozděleno do dvou dnů)

 Teoretická část

  • Obecný úvod, současné a budoucí evropské požadavky ve smyslu evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD.
  • legislativní úvod (Zákon 406/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vyhláška 264/2020 Sb. a další prováděcí vyhlášky)
  • hodnocení energetické náročnosti budov ve vztahu k zákonu 406/2000 Sb. a vyhlášky 264/2020 Sb. - pojmy, principy
  • porovnání s již zrušenými legislativními úpravami v podobě vyhlášek pro hodnocení energetické náročnosti budov č. 148/2007 Sb. a 78/2013 Sb., pochopení principů hodnocení ENB podle těchto vyhlášek
  • ukazatele energetické náročnosti budovy – celková dodaná energie, primární energie, průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy
  • průkaz energetické náročnosti budovy (orientace v dokumentu, náležitosti), energetický specialista (povinnosti, činnosti)
  • podrobnosti výpočtu energetické náročnosti (princip stanovení dodané energie budovy, výpočet dodané energie do budovy, výpočet primární energie), hodnocení energetické náročnosti budovy
  • budovy s nízkou energetickou náročností obecně – orientace v termínech: budovy s téměř nulovou spotřebou energie, pasivní budovy, aktivní budovy, plusové budovy
  • Případové studie – specifika hodnocení ENB na příkladech RD, bytového domu a administrativní budovy
    • vliv kvality obálky budovy
    • vliv skladby energetických systémů
    • vliv mixu energonositelů

Praktická část

  • seznámení s výpočetní pomůckou NKN – Národní Kalkulační Nástroj pro předběžné hodnocení energetické náročnosti budov,
  • orientace v celkové energetické bilanci budovy, pravidla pro zónování budovy,
  • osvojení si práce se vstupy pro výpočet energetické náročnosti budovy, orientace v potřebných podkladech
  • aktivní práce pod dohledem lektora, zpracování předběžného hodnocení energetické náročnosti pro bytový dům a vyhodnocení variant řešení kvality obálky budovy ve smyslu legislativních požadavků a požadavků dotačního titulu NZÚ
  • aktivní práce pod dohledem lektora, zpracování předběžného hodnocení energetické náročnosti pro rodinný dům a vyhodnocení variant řešení technických systémů budovy smyslu legislativních požadavků
  • problematika hodinového kroku výpočtu, specifika výpočtu, požadavky na energetický model v hodinovém kroku výpočtu,
  • aktivní práce pod dohledem lektora ve výpočetním SW Energie 2025 – model budovy a výpočet energetické náročnosti budovy v hodinovém kroku v SW Energie 2025
  • zpracování hodnocení energetické náročnosti budovy, zpracování průkazu energetické náročnosti budovy se všemi náležitostmi v hodinovém kroku pomocí SW Energie 2025

Lektoři:

  • prof. Ing. Karel Kabele, CSc., vedoucí katedry technických zařízení budov, proděkan pro rozvoj a vnější vztahy, je autorem mnoha vědeckovýzkumných prací, spoluautor norem, legislativy v oboru energetické náročnost budov.
  • Ing. Miroslav Urban, Ph.D., působí na Fakultě stavební ČVUT v Praze, katedře technického zařízení budov, je autorem výpočetních pomůcek, článků a publikací pro hodnocení energetické náročnos­ti budov.
  • Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, působí na Fakultě stavební ČVUT v Praze, katedře pozemních staveb, je autorem výpočetního SW Energie a dalších výpočetních SW, zabývá se stavební fyzikou a tepelnou ochranou budov.
  • doc. Ing. Michal Kabrhel, Ph.D., působí na Fakultě stavební ČVUT v Praze, katedře technického zařízení budov, je autorem článků a publikací ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie.
Získaný doklad: Osvědčení o absolvování
Učební pomůcky a literatura: Učební pomůcky a literatura bude k dispozici v rámci kurzu CŽV
Termín konání: 12.02.2025 - 13.02.2025
Místo konání: Praha, ČVUT v Praze, fakulta stavební, Thákurova 7 16629 Praha 6, budova A, místnost A 233
Cena: 10 500,00 Kč
Poznámka:

Organizační zajištění, místo konání:

Místo konání:

ČVUT v Praze, fakulta stavební, Thákurova 7 16629 Praha 6

kurz bude probíhat v počítačové učebně katedry TZB (místnost A233). Kurz je dvoudenní s časovou dotací 14 hodin (9:00 až 17:00).

Každý účastník bude mít dispozici PC s potřebnými výpočetními pomůckami a materiály v elektronické podobě. Pro potřeby praktické části kurzu – workshopu obdrží účastnici podklady v papírové podobě.

Kapacita kurzu: 20 osob

Občerstvení:

  • káva, čaj a drobné občerstvení o přestávce,
  • oběd v ceně kurzu v menze ČVUT.

Cena kurzu: 10500 Kč bez DPH

Portál celoživotního vzdělávání ČVUT cvut@cvut.cz