MÚVS_096 Reflexe vyučovacího procesu jako cesta k rozvoji profesních a didaktických kompetencí učitelů

Kód: MÚVS_096
Název: Reflexe vyučovacího procesu jako cesta k rozvoji profesních a didaktických kompetencí učitelů
Fakulta / ústav: Masarykův ústav vyšších studií
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Lektor: Ing. Petr Svoboda, Ph.D., ING.PAED.IGIP (Petr.Svoboda@cvut.cz), Mgr. Kateřina Tomešková, Ph.D. (Katerina.Tomeskova@cvut.cz)
Garant: Mgr. Kateřina Tomešková, Ph.D. (Katerina.Tomeskova@cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Vysokoškolské bakalářské vzdělání
Další vstupní podmínky: Požadované vstupní vzdělání – min. ukončené bakalářské studium

Stávat se a být pedagogem, který se snaží zkvalitňovat vyučovací proces, není zdaleka tak snadné, jak by se mohlo zdát na první pohled. Reflexi a sebereflexi v pedagogice chápeme jako vytvářenou dovednost, poskytující zpětnou vazbu učitelům, kteří chtějí zhodnotit sebe sama, rozhodnout, co a jak změnit, ev. jakou strategii zvolit pro budoucnost s cílem „zlepšit“ vlastní výuku.

Ve prospěch součinnosti mezi vzdělávací teorií a praxí je (nejen) ve středoškolském i vysokoškolském prostředí žádoucí vytvářet prostor pro tvorbu pedagogických kazuistik (případových studií), jejich prezentace a sdílení, a přitom podporovat veškeré příležitosti k otevření diskuse o práci „na sobě“ v rámci profesního společenství, která je široce využitelná jak v přípravném, tak i v dalším vzdělávání profesionálů. Kurz je zaměřen na podporu začínajících učitelů i zkušených expertů, aby mohli cíleně rozvíjet své pedagogické působení, profesní vidění a vědění se zaměřením na zvyšování dispozic ke kompetentnímu jednání ve výuce.

viz. webové stránky MÚVS ČVUT

Učební pomůcky a literatura: doporučená literatura - viz. webové stránky MÚVS ČVUT Praha
Termín konání: 29.09.2021 - 15.12.2021
Místo konání: Praha