FEL_055 Photoshop pro začátečníky

Název: Photoshop pro začátečníky
Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Forma vzdělávání: Distanční
Způsob výuky: Přednáška, cvičení a laboratoře
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Lektor: Ing. Ludvík Vondráček
Garant: Ing. Božena Mannová, Ph.D. (mannova@fel.cvut.cz)
Minimální požadované vzdělání: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)
Další vstupní podmínky: základy práce na PC

Kurz je vyučován v rámci University třetího věku (U3V) na ČVUT FEL a je určen pro seniory v důchodu, nebo pro invalidní důchodce, kteří již mají zkušenosti s prací na počítačích.  Předpokladem je možnost doma procvičovat probranou látku na PC, ve kterém je nainstalován program Photoshop, verze CS5 a vyšší. Posluchač bude tudíž pracovat na domácím počítači, připojeném na internetu. Komunikovat budeme i mailovou poštou, výuka bude v programu ZOOM. Údaje pro připojení budou vyučujícím posluchačům poskytnuty předem. V případě potřeby se bude individuálně komunikovat i mobilním SMART telefonem.

Kurz je určen pro začátečníky, kteří chtějí nahlédnout do tajů špičkového softwaru pro úpravu fotografií a bitmapové grafiky obecně. Při výuce se postupuje systematicky od jednoduššího ke složitějšímu. Vyučující se bude snažit co nejvíce omezit teorii, teoretické poznatky budou ihned procvičovány na praktických příkladech. Naučíme se upravovat obrázky pořízené digitálním fotoaparátem, dělat koláže, včetně vytváření grafických listů (Diplomy, Pamětní listy…). Ve správě barev (barevné profily) se naučíme, jak udělat nastavení, abychom na různých zařízeních s různými vlastnostmi viděli barvy stejně, nebo co nejpodobněji. Z každé lekce budou posluchači dostávat video nahrávky z probrané látky.

Pracovat budeme v programu Photoshop CS5 – Extended (Ps).  Lektor se bude snažit, v případě potřeby, přistupovat ke každému posluchači individuálně.

Při praktickém procvičování se seznámíme se s těmito pojmy/technikami/ :

Grafika obecně :

Grafické formáty, Popis obrazovky po otevření Ps, Základní nastavení, Barevné režimy, Velikost a Rozlišení obrázku, Nejfrekventovanější nástroje, Pravítka a Vodítka, Výběry, Vrstvy, Písmo a základní úpravy textu, Použití základních filtrů, Ořezy, Přechody.

Fotografování:

Úpravy základních parametrů fotografie (Jas, Kontrast, Odstín, Sytost), Práce s Histogramem, Základní retuše, Odstranění „červených očí“.  Vytvoření barevných efektů s mísením několika obrázků a mnoho dalších užitečných technik.

Orientační obsah jednotlivých lekcí je v sekci STRUKTURA.

Kurz není náročný pro lidi, kteří se chtějí naučit něco nového a mají zájem o rozšíření svých počítačových vědomostí.

Kurz je jednosemestrální, 13 dvouhodinových lekcí formou on-line.

Abychom se osobně poznali, první lekce se bude konat v učebně elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze.

Kurz je jednosemestrální, 13 dvouhodinových lekcí formou on-line,

výuka v ZOOM každý čtvrtek 14 až 15.30 hod

1. Úvod do kurzů U3V, organizační záležitosti, bezpečnost práce    (B. Mannová, J. Kubr). Pojmy Bitmapová a Vektorové grafika, seznámení s obrazovkou a orientace na pracovní ploše po otevření Photoshopu.
  2. Předvolby parametrů pro snazší práci v PS, Obnovení výchozí pracovní plochy, Principy práce s Vrstvami a s Výběry.
  3. Vybrané kategorie digitální grafiky a digitální fotografie (Bit, Byte, Pixel, Rozlišení, Velikost obrazu, Velikost tisku).
  4. Bitová/Barevná hloubka, vybrané Barevné režimy. Vybrané formáty rastrových obrázků
  5. Oživení barev na obrázku a jeho doostřování.
  6. Nástroj Pravítko. Barevná fota a workflow při editaci.
  7. Přebarvování vybraných částí obrázku. Vybrané formáty rastrových obrázků.
  8. Procvičování práce s Vrstvami a s Výběry. Narovnání horizontu, narovnání kolmic.
  9. Správa barev, barevné profily – Jak nastavit, abychom na různých zařízeních s různými vlastnostmi viděli barvy stejně, nebo co nejpodobněji.
  10. Maskování, Masky, Rychlá maska? Práce s retušovacími nástroji.
  11. Vyvážení bílé. Práce s histogramem. Přepaly, Podpaly.
  12. Práce se štětci. Styly Vrstev, Výběrů a Textu
  13. Práce s textem. Přechody. Filtry.

Učební pomůcky a literatura: počítač v počítačové učebně, přístup na wifi pro U3V, power pointové prezentace, tištěné materiály, on-line podpora kurzů
Termín konání: 01.10.2021 - 07.01.2022
Místo konání: Praha, ČVUT FEL, Karlovo náměstí 13, budova E
  • Pátek: 14:30-16:00, KN:E-328

Tento kurz s velkou pravděpodobností bude probíhat distanční formou. Zatím pouze vyplňte přihlášku a platba se uskuteční později. K platbě budete vyzváni a zároveň Vám budou zaslány platební údaje.

Vše bude potvrzeno na zahajovací schůzce, která se bude konat v pátek 1. října ve 13 hodin na ČVUT v budově E (fakulta elektrotechnická) na Karlově náměstí 13, Praha 2. Pozvánku obdržíte e-mailem.

kontaktní osoba: Olga Vrtišková, e-mail: u3v.fel@gmail.com